Diploma s Oxforda
Unazad 5 godina, nakon 15 godina rada u struci, u meni se nakon posjeta Australiji javila velika želja da obogatim svoj poslovni život stjecanjem novih znanja i vještina iz sasvim drugačijeg područja: očuvanje podmorja s naglaskom na restauraciju koraljnih grebena.
Studij iz terenskih ekoloških istraživanja pri sveučilištu u Oxfordu
Počela sam revno surfati o opcijama studiranja i nakon brojnih molbi, konzultacija i korespondencije, odlučila sam se za prečac i to postdiplomski studij iz terenskih ekoloških istraživanja pri sveučilištu u Oxfordu u trajanju od jedne godine (Postgraduate Certificate in Ecological Surveying Techniques). Cijena studija: 42.000 KN. To je bio novac koji sam pet godina štedjela u stambenoj štedionici i s veseljem sam ga utrošila za plaćanje školarine.
Studij je bio poglavito online organiziran, uz tjedan dana boravka u Oxfordu na samom početku programa. Bilo nas je oko 15 polaznika iz Engleske, Kanade, Hrvatske (ja i još jedna kolegica doktorantica), Irske, Kine i Katara. Studij je zamišljen kao prečac prema magisteriju da čak i osobe koje dolaze iz drugog znanstvenog područja ili poslovnog sektora steknu praktične vještine provođenja terenskog ekološkog istraživanja. Studij se sastoji od pet modula: 1) metode istraživanja vegetacije i staništa, 2) statistička obrada podataka, 3) metode istraživanja 4) vodozemci i gmazovi, ptice i beskralježnjaci, sisavci i ribe i konačno 5) terenski znanstveni projekt kojeg sam odradila na maksimirskom jezeru u Zagrebu (Estimating the population sizes of common toads, Bufo bufo L. in Maksimir Park in Zagreb, Croatia).
U okviru tog znanstvenog projekta bavila sam se istraživanjem smeđih krastača, konkretno njihovom brojnošću i rasprostranjenošću u jezeru u parku Maksimir s ciljem utvrđivanja trenutne i stabilne veličine populacije i omjera spolova čije sam podatke potom usporedila s prethodnim istraživanjem radi utvrđivanja populacijskog trenda i dokazivanja postojanja klimatskih promjena u Parku.
Borba sa statistikom
Najviše sam se borila sa statistikom, ali uz puno truda i rada i nju sam svladala, uključujući crtanje prekrasnih grafikona u excel-u. Za osobu koja jedina ne dolazi iz područja prirodnih znanosti, za mene je uspješno savladavanje svih modula i provedenog terenskog istraživanja te pisanje znanstvenog rada iznimno veliki uspjeh.
Diplomu sam primila 2018. na svečanoj ceremoniji u čuvenom Sheldonian kazalištu u Oxfordu u kojem se snimao Harry Potter. Dio diplome je čak pisan zlatnim slovima!
Prekinuti planovi za novi magisterij
Oboružana novom diplomom za koju se nadam da će mi dobro poslužiti i u prevoditeljskoj djelatnosti, krećem u nove potrage za magisterijem u području znanosti o podmorju i primaju me u Australiji, Nici, Sydneyu i Gibraltaru, ali nažalost ne uspijevam dobiti stipendiju pa odlučujem malo pričekati. Nisam baš očekivala Coronu no što je – tu je. U međuvremenu stječem praktično iskustvo na dva međunarodna volonterska programa na Balearima i Maldivima s fokusom na geografsku rasprostranjenost kitova, delfina i pliskavica te restauraciju koraljnih grebena, no čak i s tim iskustvima i konkurentskim prednostima, teško mi je probiti se pred međunarodnom konkurencijom u nalaženju posla u restauratorskoj djelatnosti, ali ne odustajem.
Terenska istraživanja u Jadranskom podmorju
U ljeto 2021. odlazim volontirati pri hrvatskom Društvu istraživača mora „20000 milja“ i Operation Wallacea na otoku Silbi. Moj posao: asistirati instruktoru ronjenja u provođenju početnog i naprednog tečaja ronjenja, a s druge strane asistirati studentima u prikupljanju uzoraka vezanih uz provedbu morskih istraživanja na ježincima i morskoj cvjetnici posidoniji.
Volontiranje pri Društvu istraživača mora
Članovi Društva istraživača mora su redom mladi, pasionirani hrvatski znanstvenici i istraživači, poglavito iz područja biologije mora koji revno i kvalitetno provode znanstvena istraživanja u Jadranu, pišu i provode znanstveno-istraživačke projekte, prate stanje okoliša i prirode, educiraju domaće i inozemne studente i zanimljivo, nitko od njih svoj posao ne doživljava poslom u klasičnom smislu riječi već pozivom! Kako divno!
Iskustva stečena u 2-tjednom volonterskom programu smatram neprocjenjivima jer sam zahvaljujući njemu unaprijedila svoje znanje o Jadranskom ekosustavu, specifičnim organizmima koji u njemu žive i koji su bila predmet našeg istraživanja, kao i o znanstvenim istraživačkim metodama transekta i kvadrata koje sam prvi puta i sama naučila praktično koristiti. Voljela bih aktivnije sudjelovati u radu domaćih i inozemnih udruga koje se bave znanstvenim istraživanjem podmorja, naročito restauracijom koraljnih grebena te na taj način dati svoj doprinos očuvanju ovog krhkog i predivnog morskog ekosustava kako bi i generacije koje dolaze iza nas mogle u njemu uživati i čuvati ga jer koraljni grebeni, naročito oni tropski koje nastanjuje 4000 vrsta riba, prehranjuju brojne obalne zajednice.